TANIMLAMA BİLGİSİ NEDİR VE NEDEN KULLANIYORUZ?
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde ve tanımlama bilgisinin kullanımına izin verdiğinizde cihazınıza bir tanımlama bilgisi kaydedilecektir. Fonox Makine tarafından kontrol edilen hiçbir tanımlama bilgisi, siz izin vermediğiniz sürece cihazınıza kaydedilmeyecektir. Tanımlama bilgileri kullandığınız web sitesi ya da web sitesiyle işbirliği yapan üçüncü taraflarca yerleştirilebilir.

Tanımlama bilgisi, Fonox Makine’nin, web sitesini ziyaretiniz sırasında (‘oturum tanımlama bilgisi olarak adlandırılır) ya da daha sonraki ziyaretlerde (‘kalıcı’ tanımlama bilgisi olarak adlandırılır) tarayıcınızın tanımasını sağlayan benzersiz bir kod/metin dosyası içerir. Oturum tanımlama bilgileri, tarayıcınızı kapattığınızda otomatik olarak silinirken, kalıcı tanımlama bilgileri tarayıcı kapandıktan sonra cihazınızda kalır.

Tanımlama bilgileri genellikle kullanıcı ve web sitesi arasındaki etkileşimi kolaylaştırır ve hızlandırır. Ayrıca kullanıcının web sitesinin farklı bölümleri arasında gezinmesine yardımcı olur. Tanımlama bilgileri aynı zamanda web sitesinin içeriğini ziyaretçiye daha uygun hale getirmek ve kullanıcı deneyimini kişisel tercih ve ihtiyaçlara uyarlamak için de kullanılabilir. Ayrıca tanımlama bilgileri, web sitesi yolculuğunuzu izleyerek reklamları ilgi alanınıza göre özelleştirmek için de kullanılabilir.

WEB SİTESİ, TANIMLAMA BİLGİLERİNİ NASIL KULLANIR?
www.fonox.com.tr’de gerekli tanımlama bilgiler, işlevsel tanımlama bilgileri, istatistiksel tanımlama bilgileri ve pazarlama tanımlama bilgileri kullanırız. İşlevsel, istatistiksel ve pazarlama tanımlama bilgilerinin kullanılması için kullanıcının izni gereklidir. Kullanıcı, istediği zaman bize verdiği izni geri alabilir. Fonox Makine, tercihlerinizi saklayarak web sitesinin işlevselliğini geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanmaktadır.

Gerekli Tanımlama Bilgileri: Bu tanımlama bilgileri, web sitesinin çalışması için gereklidir ve bu web sitesinde kapatılamaz. Bunlar genellikle sizin tarafınızdan yapılan bir talep üzerine (örneğin, gizlilik tercihleriniz, oturum açma veya formları doldurma) belirlenir. Bu tanımlama bilgileri, herhangi bir kişisel tanımlayıcı bilgi saklamaz.

İstatistiksel Tanımlama Bilgileri: istatistiksel tanımlama bilgilerini web sitemizin içeriğini ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla web sitemizin kullanımı hakkında bilgi toplamak için kullanırız.

Topladığımız veriler;

Tanımlama bilgisi izni (cihazınıza tanımlama bilgileri koymamıza izin verip vermediğiniz)
Ziyaretçi kimliği (cihazınıza yerleştirdiğimiz bir tanımlama bilgisi tarafından sağlanır)
IP adresi (internet üzerinde bir cihazı tanımlayan benzersiz bir adres)
Referans Veren (geldiğiniz yer, örn. google.com veya facebook.com)
Konum, ziyaret tarihi ve saati (örn. Türkiye, xx/xx/xxxx, 12.00)
Cihaz (ör. işletim sistemi, internet tarayıcı, vs.)
Dosya indirmeleri, gönderilen formlar ve sosyal medya ya da diğer mevcut platformlarda paylaşılan içerikler (ör. paylaşım düğmeleri)
Pazarlama Tanımlama Bilgileri: Pazarlama tanımlama bilgilerini, size kişiselleştirilmiş ve daha ilgili reklamlar sunmak, belirli bir reklamın daha önce kaç defa gösterildiğini belirlemek, belirli bir reklam kampanyasının etkinliğini hesaplamak, önceki ziyaretlerle ilgili verileri takip etmek ve toplanan verileri çok daha özel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak amacıyla üçüncü taraflarla paylaşmak kullanıyoruz. Pazarlama tanımlama bilgileri web sitesinde kullanılır ve üçüncü taraflarca cihazınıza yerleştirilir.

ÜÇÜNCÜ TARAF TANIMLAMA BİLGİLERİ
Kullanıcının internet tarayıcısına bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından yerleştirilen tanımlama bilgileri olan üçüncü taraf tanımlama bilgilerini kullanabiliriz. Üçüncü taraf tanımlama bilgileri tarafından toplanan veriler Fonox Makine tarafından kullanılamaz.

Fonox Makine, web sitesine örn. YouTube, Facebook, LinkedIn vb. gibi platformlardan fotoğraflar ve video içeriğini ekleyebilir ve sonuç olarak, bu web sitelerinden tanımlama bilgileri de yerleştirilebilir. Bu tür tanımlama bilgilerinin kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için ilgili üçüncü tarafların web sitelerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

TANIMLAMA BİLGİLERİNİ SİLME
Herhangi bir zamanda tanımlama bilgilerinin kullanımına itiraz edebilirsiniz. Bunu, internet tarayıcısı ayarlarınızı uygun şekilde değiştirerek yapabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen aşağıdan internet tarayıcınızı bulun ve tanımlama bilgilerini silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Internet Explorer

Mozilla Firefox

Google Chrome

Opera

Safari

Flash cookies

Apple

Android

Farklı internet tarayıcılar kullanıyorsanız, tanımlama bilgilerini tüm internet tarayıcılarda silmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer internet tarayıcınız yukarıda verilmemişse tarayıcınızın yardım ayarlarına bakmanızı ya da internette tarayıcınızın adıyla birlikte “tanımlama bilgileri” araması yapmanızı öneririz. İzninizi istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

Lütfen bu web sitesindeki tanımlama bilgileri ile ilgili başka sorunuz varsa Fonox Makine ile görüşün.